„A szuperérzékenység ugyanis alkati adottság, finom idegrendszert és intenzív belső megélésmódot feltételez.” F. Várkonyi Zsuzsa
Szórád Annamária vendégcikke
Szuperérzékenységünk megismerése, megértése, ahogy a személyiségünk érése is folyamat. Nem lesz tökéletesen kész péntekre. Időre van szükség, hogy beérjenek a felismerések és integrálni, élni tudjuk mindazt, amit ajándékba kaptunk ezzel a működési móddal és jól tudjuk kezelni azt, ami számunkra kihívás a hétköznapokban. Ebben az írásban igyekszem támpontot adni az eligazodáshoz.
Mi a szuperérzékenység?
Az ingerfeldolgozási érzékenység (sensory processing sensitivity) nem betegség, hanem személyiségvonás. A szuperérzékeny ember (highly sensitive person, HSP) olyan idegrendszerrel rendelkezik, mely a külső környezetből és saját belső világából érkező ingereket az átlagostól eltérően érzékeli és dolgozza fel. Az ingerfeldolgozásnak ez a hormonálisan szabályozott módja kihatással van a mindennapi életünkre is, mivel az antennáink folyamatos vételre vannak állítva. A szuperérzékeny ember idegrendszere nincs elromolva, nem éretlen, egyszerűen másképp működik: nem csak jóval több ingert vesz fel, mint az átlagosan érzékeny társai, hanem a nagyobb mennyiségű ingert sokkal mélyebben és alaposabban dolgozza fel egységnyi idő alatt. A kutatások jelenlegi állása szerint az ingerfeldolgozási érzékenység öröklődik és a világ népességének kb. 15-20 %-át érinti, nők és férfiak egyforma arányban találhatók meg a soraikban.
Másképp neveltek bennünket, más környezetben nőttünk fel, egyéni életúton járunk, más dolgokban vagyunk jók és teljesen egyéni, hogy miben kell erősödnünk. Nincs tehát két egyforma szuperérzékeny ember. A szuperérzékenység kvalitatív jellemzői minden érintettben egyedi mintázat szerint mutatkoznak meg; van azonban 4 közös jellemző, mely minden ingerfeldolgozási érzékenységgel élő emberben megtalálható:
1) a külvilágból érkező ingerek mély, alapos feldolgozása (Depth of processing)
2) a bejövő ingerek könnyen túlstimulálják az egyént (Easily overstimulated)
3) kifejezett (érzelmi) érzékenység és intenzív érzelmi élet (Emotional intensivity)
4) fokozott érzékszervi érzékenység – látás, hallás, szaglás, tapintás, ízlelés (Sensitivity of subtle stimuli)
A fent említett jellemzők nagyon széles skálán mozoghatnak és különböző mértékben mutatkoznak meg a személyiségben. Úgy is leírhatnánk, mint egy egyedi kép, melyen a bizonyos színek mélyebbek, erőteljesebbek, mások finomabb árnyalatban jelennek meg. Mert mindannyian érzékenyek vagyunk, és emberiség egy részénél az érzékenység kifejezettebb, mint a legtöbb embertársunknál.
Mit is jelent az ingerfeldolgozási érzékenység hétköznapokban?
– Hamarabb „kiszagoljuk”, ha egy étel már nem egészen friss, vagy enyhe gázszag úszik a levegőben. Nem csak a kellemetlen szagok irritálhatják az orrunkat, a túl erős parfüm illattól is megfájdulhat a fejünk.
– A szemünkkel minden apró részletet, változás észreveszünk a környezetünkben, bár szándékosan nem keressük ezeket. A túl sok vizuális inger – például egy nagyáruház óriási termékkínálata, az áruval dugig tömött polcok, főleg, ha sok ember van körülöttünk – kifáraszt és nyugtalanná tesz bennünket.
– A testünk számára kellemetlenek a durva, szúrós anyagok, olyan ruhát hordunk szívesen, amiben könnyen tudunk mozogni, kellemes a tapintása és jól szellőzik. A zavaró cimkéket, gombokat, hideg zippzárakat igyekszünk messzire elkerülni. Az érzékeny bőr a legkisebb hőmérsékletváltozást is érzékeli. Ha túl meleg a ruha, a takaró, vagy éppen fázunk alatta, kényelmetlenül érezzük magunkat benne és megnehezítheti az elalvást.
– A fülünk a legapróbb zajt is felfogja. Így lesz a forgalmas városi környezet, a zsongás egy zsúfolt partyn, a tömeg egy fesztiválon egyéni ingerküszöbhöz mérten megterhelő.
– Az ízeket sokkal erősebben érzékeljük. Zavarhat az étel íze mellett a konzisztenciája, a kinézete is. Sok érzékeny ember ezért szívesebben fogyaszt egyszerű ételeket, kerül bizonyos állagú táplálékot, például kocsonyát vagy kásás húsú gyümölcsöt.
De nem csak a külső környezetünkből származó ingerekre nyitottabb az idegrendszerünk, az érzelmeink, megéléseink is mélyebbek, intenzívebbek. Érzékeljük a körülöttünk lévők hangulatát, rezdüléseit, azonnal megérezzük, ha viharszag úszik a levegőben; és persze azt is, ha nem őszinte velünk valaki. Nem tesszük feltétlenül szóvá, mert a harmónia megőrzése nagyon fontos számunkra, azonban az ilyen és ehhez hasonló esetek hatására bennünk ébredő negatív érzések sokáig visszajárnak „kísérteni”. Az igazságtalanság, a társadalmi egyenlőtlenségek és a környezetszennyezés által okozott károk mély fájdalmat és szomorúságot ébreszthetnek bennünk. Ahogy az is, hogy az egyetemes értékek nem alapértelmezettek mindenki számára.
Honnan tudom, hogy szuperérzékeny vagyok?
Érzed.
Nem csak azt érzed, hogy másképp dolgozza fel az idegrendszered a külvilágból érkező információkat, mint a legtöbb embernek. Amikor a témáról hallasz, vagy olvasol – azaz, szakmailag megalapozott és hiteles forrásból tájékozódsz – megszólítva érzed magad; mintha a sorok rólad szólnának. Ilse Sand dán pszichoterapeuta gondolatai nagyon egyszerűen és pontosan írják körül, hogy mi is történik az emberrel, ha az átlagosnál érzékenyebben létezik a világban.
Léteznek pszichológusok, a témát kutató szakemberek által fejlesztett tesztek, amelyek segíthetnek, amikor elindulsz az úton, hogy jobban megismerd és megértsd az SPS jelenségvilágát. Nagyon fontos azonban hangsúlyozni, hogy amennyiben egy tesztet hívsz segítségül, az validált teszt legyen, azaz valóban azt mérje, aminek a megállapítására létrehozták. Ezek a mérőeszközök megbízható forrásból származnak, megfelelő szakmai kompetenciával rendelkező szakemberek állították őket össze. Dr. Elaine Aaron magyar nyelven is megjelent könyveiben, például a Szuperérzékeny vagyok? és a Szuperérzékeny gyerekek címűben megtalálod az általa összeállított kérdőíveket. Ezek a www.szupererzekeny.hu oldalon is elérhetőek. A https://sensitivityresearch.com/ egy nemzetközi kutatócsoport által üzemeltett oldal, ahol a szakmailag megbízható információk mellett gyermekek és felnőttek számára készült teszteket is találsz angol, német, illetve olasz nyelven.
Szuper.Érzékeny.Élet
Szuper, mert a jó élményeket is nagyon mélyen éljük meg mi, Érzékeny Lelkek.
Szuper, mert az esetleges traumák okozta sérülések gyógyulása magában hordozza a mély megélesek általi fejlődést, a belső gazdagság fel – és elismerését.
Szuper, mert a kreativitás, a művészi érzék nem csak saját magunk, hanem a környezetünk számára is megszépíti a mindennapokat.
Szuper, mert többet és másként érzékelünk a környezetünkből, s ezzel egy más nézőpontból adunk rálátást a Világra.
Szuper, mert a holisztikus gondolkodás révén új utakat, megoldásokat és kapcsolódásokat látunk meg.
Szuper, mert az érzékeny embernek sok kincse van, amit a maga módján tud megosztani másokkal.
És bár…Az érzékeny ember fizikailag talán nem bír annyit, több pihenésre és egyedül töltött időre van szüksége, hogy belső erejéből teremteni és adni tudjon. Az érzékeny ember furcsának tűnhet, de ha biztonságban érzi magát, megmutatja neked mindazt, ami a Lelkében olyan gazdag.
A témával intenzíven foglalkozó segítő szakemberként azt vallom, hogy ahogy más, a személyiséget és az emberi lelket érintő témával is csak alaposan, s a témát megillető komolysággal és szakmai alázattal lehet és kell foglalkozni. Nem mindegy ugyanis, hogy az adott ember idegrendszere miért ingerérzékenyebb az átlagosnál. Bár vannak a kvalitatív ismertetőjegyek között átfedések és ez a legtöbb esetben az ingerérzékenység, nem sorolható minden a szuperérzékenység ernyője alá. Ezt megtenni véleményem szerint felelőtlenség és káros. Ezért arra kérlek benneteket, hogy kritikusan olvassátok az interneten keringő írásokat. Alaposan nézzétek meg, hogy ki és milyen kompetenciával nyilatkozik a témával kapcsolatban.
A szerző szociálpedagógus-coach, Ligetszépe® mesemondó-terapeuta, Ingerfeldolgozási érzékenység konzulens.
Az Életfa Családműhelyben nőket, anyákat, családokat kísér az élet, illetve a szülői lét küszöbállapotaiban és hullámzásában tapasztalható nehézségek megoldásában. Szívügye, hogy az introvertált, szuperérzékeny emberek visszataláljanak a belső erejükbe, s kibontakozzon a bennük rejtőző potenciál és tehetség.
Források:
Elaine N. Aron (2011): Szuperérzékeny vagyok? – Harmóniát hozó megoldások harsány világunkban, Sensum Donum Kiadó, Budapest
Ilse Sand(2010): Szeresd önmagad! – Útmutató szuperérzékenyekhez és más sebezhető lelkekhez, Saxum Kiadó, Budapest, 18 -24. o.
fotókredit: kiemelt kép és (2): Asztalos Judit, (1), (3) Pixabay