A Becoming Parents c. felnőttképzési Erasmus+ projekt kapcsán beszélgettünk Lukács Gabriellával, a Holdkő Kulturális Alapítvány vezetőjével.

Gabival egy pályázatos projektindító napon találkoztunk, és biztos vagyok benne, hogy nem véletlenül keveredtünk egymás mellé. A felnőttképzési szektorban indultunk mindketten, újoncként. A projektjeink is mintha egymásnak adnák a stafétát: míg mi az anyák szemszögéből foglalkozunk a szülést követő időszakkal, addig Gabiék projektje, a Becoming Parents, a kisgyerekes szülőket támogatja.

Gabi három, már nagy gyerek (19,21,23) édesanyja, színész- drámatanárként dolgozik  ‘96 óta, és mind a munkája, mind a családja iránti szeretete sugárzik róla, ahogy egyikről vagy másikról mesél. Talán ennek is köszönhető, hogy a szülőség és a drámapedagógia találkoznak a Becoming Parents-ben.

Szerinted miért jó szülőnek lenni?

Több okból is. Egyrészt szerintem nagyon érdekes végigkísérni egy ember teljes felnövekedését. Látni azt, hogy milyen különbözőek vagyunk, hiszen a gyerekeim ugyanabban a környezetben nőttek fel, ugyanazt kapják, és mégis másmilyenek lettek. A saját testvéremmel kapcsolatban is ugyanezt élem meg.

Másrészt annyi mindent lehet kapni a szülőségtől, annyit lehet profitálni belőle.

Kíváncsi vagyok, hogy neked miket, milyen ajándékokat hozott a szülővé válásod…

  • Önismeretet, ami mindennek az alapja. Sokszor ez fájdalmas, kegyetlen és kemény folyamat, de örömet is szereznek azok a pillanatok, amikor úgy érzem, hogy sikerült valamit meglépnem.
  • Kreativitást, ami amúgy is vesszőparipám. A szülőség elképesztően kreatívvá tesz időnként. Mert vannak olyan helyzetek, amik meg kell oldanod, nem megy másként.
  • Menedzsment készségeket: én nem voltam régen különösebben jó a szervezési feladatokban, de három gyerek összeszervezése évtizedeken keresztül, sok mindenre megtanított. Nagyon sokat fejlődik ebben az ember, még ha nem akar, akkor is.

Apropó kreativitás. A munkádból tudtál trükköket meríteni a gyerekneveléshez?

Igen, nagyon sokat, ott van például a bábozás, ami nálunk a problémafeldolgozás remek eszköze lett. Mindenféle szőrmókokkal improvizáltam történeteket a gyerekeknek, és nagyon szerették. Olyannyira, hogy ők is rengeteg előadást csináltak, az egyik zenélt, a másik bábozott, a harmadik volt a főnök.

És persze az olvasás. Nálunk olyan nem volt, hogy elmarad az esti mese. Amikor a nagyok kinőttek a mesékből, akkor jöttek a regények.

De hogy ez a munkámból vagy a szemléletemből adódik, azt nem tudom…

Milyen szép fejlődési ív ez a mostani, Becoming Parents projekthez. Miről szól ez pontosan?

A Becoming Parents a szülőket szólítja meg és a szülői önismeretet fejleszti. Nem a gyereknevelés van a fókuszban, hanem maga a szülő. Mert azt tapasztaljuk, hogy a szülő háttérbe szorul, a problémáival senki nem foglalkozik, még ő maga sem. Pedig ahhoz, hogy normálisan működjön a család és a gyereknevelés, ahhoz muszáj, hogy a szülők rendben legyenek.

A családi élet rákényszerít dolgokra. Többnyire ez jófajta kényszer, mert amúgy manapság kevés olyan hatás ér minket, amikor muszáj itt és most lenni. Muszáj itt lenni és odafigyelni másikra. Minhta ez a mai kor nem azt erősítené, hogy muszáj itt lenni a pillanatban. A gyereknevelés viszont az „itt és most”-ban tart.
Mert akkor tudjuk megoldani a helyzeteket, ha ott vagyunk benne, és nem másutt járnak a gondolataink.

A Becoming Parents egy görög-osztrák-magyar együttműködés eredménye. Honnan jött az ötlet?

Úgy jött, hogy egy szünetben három anya leült beszélgetni. És folyton oda lyukadtunk ki, hogy mi van a gyerekekkel, hogy is vagyunk a gyerekeinkkel. És innen lett a fordulat, a felismerés, hogy magunkat is megkérdezhetnénk, hogy jó, de mi vajon hogy vagyunk? Hogy mennyire fontos arról is beszélni, hogy velünk mi van, mi hol vagyunk a családi rendszerben. Ebből jött a projekt ötlete.

A Becoming Parents egy tréningsorozat, aminek a lényege, hogy önismeretet tanítson bizonyos kérdéseken keresztül közvetlenül a fiatal szülőknek és közvetve, a fiatal szülőkkel dolgozó szakembereken keresztül. A dráma, a szimbólummunka és a történetmesélés eszközeivel dolgozunk.

Készül egy rövidebb, önismeretet fejlesztő segédlet is a szülőknek, amolyan kisokos arra, hogyan küzdjünk meg a problémákkal.
És egy hosszabb anyag készül a szülőkkel foglalkozó szakemberek (coach-ok, pszichológusok, trénere, óvónők, bölcsődei gondozók) számára.

Hol tart most a folyamat?

Most ott tartunk, hogy megvan az oktatási anyagok első verziója, szeptember elején nemzetközi tréningen ki is próbáljuk, és ennek tapasztalatait levonva véglegesítjük a két segédletet. Ezután októbertől januárig tartjuk a tréningeket mindhárom országban (Magyarországon, Ausztriában és Görögországban).

Hány éves gyerekek szüleire koncentráltok?

Ez a projekt a kisgyermekes szülőket segíti. Csecsemőtől a 7-8 éves gyerekek szüleinek szól. És persze azoknak is hasznos, akik most várják a gyereküket, vagy majd később szeretnének családot alapítani.

Elárulsz egy kis kulisszatitkot, hogy milyen témákat érintetek a tréningen?

Lesz benne asszertív kommunikációs modul, aztán foglalkozunk azzal, hogyan tudjuk a szülőséget és a karriert összepárosítani, illetve hogy mekkora a különbség a szülőségről alkotott romantikus elképzeléseink és a valóság között. Fontos témánk, hogy hogyan maradjak önmagam amellett, hogy szülő vagyok? A rossz szülői minták elhagyásával is dolgozunk, persze nem megyünk pszichológiai mélységekbe.

A témáink mellett pedig ajánlunk egyéb forrásokat, magyar, görög, osztrák és angol anyagokat is. A ti podcastjeiteket is.

Ha valaki szeretne jönni a tréningjeitekre, akkor van-e lehetőség jelentkezni rájuk?

Igen, a programok október és január között lesznek, és szeptember elejétől lehet majd jelentkezni rájuk. A jelentkezés fent lesz a Becoming Parents Facebook oldalán, a Holdkő Kulturális Alapítvány honlapján és Facebook oldalán is.

Úgy tudom, hogy van másik két érdekes futó projektetek is.

Igen, az egyik, az Inclusion tandem (magyarul Vegyes páros) a fogyatékossággal élők iránti érzékenyítésről szól. Ebben trénerek párban dolgoznak, egy fogyatékossággal élő és egy anélküli. Ők úgy működnek, mintha egyek lennének. Ez egy 22 hónapos projek, és egy német partnerrel csináljuk közösen. Októberben lesz egy hazai pilot trénerképző képzése.

Erre már lehet jelentkezni, itt: https://forms.gle/Gx4uq92hyydVBoW77

És fut még egy projektünk, ami a Discover EU nevet viseli, és 5 18 év alatti fiatal utazik Európába. Az alapítvány Facebook oldalán már lehet követni a fiatalok utazását.

Gabi, köszönöm a beszélgetést, és sok sikert kívánok a projektetekhez!

Várunk Benneteket szeretettel Tapolcán 2025 januárjában, a Kikötőben a Becoming Parents tréningjére.