A nyár a zöldülés jegyében telik a Mum Parknál – arra keressük a választ, hogyan lehet egyszerre örömtelin, praktikusan és fenntarthatóan élni, harmóniában a környezettel. Ennek szerintem kitűnő módja a kempingezés: mi sokszor választjuk a kikapcsolódás ezen formáját, mikor kettesben szeretnénk menni valahová. Gyerekekkel is igazán élvezetes lehet, főleg egy bizonyos kor fölött. Az alábbiakban kezdőknek szóló sátorozós tippjeinket olvashatjátok!

1. Helyszín választás

Megteheted persze, hogy spontán maradsz, és sokszor nincs is lehetőség másra. Előfordul, hogy egy hosszabb utazás alkalmával csak egy-egy éjszakára kell sátrat verni valahol. Mégis az a legjobb, ha előre tájékozódsz az úti célod környékén elérhető sátorozós szálláshelyekről! Számít a felszereltség: van-e konyha, rendes zuhanyzó, esetleg medence, vagy épp szükség esetén fűthető sátor; étterem, büfé, saját strand? Mekkora a terület, zsúfoltságra kell-e számítani? Be lehet vinni négylábú barátot? Szabad tüzet gyújtani? És persze az sem mellékes: mennyit kell fizetni éjszakánként a sátorhelyre, az autóra, az idegenforgalmi adóra?
A mi jelenlegi kedvenc kempingünk Szlovákiában van, egy iszonyú jó fej tulajjal – ő víztisztítót építtetett a szálláshelyre. Ez az ott csörgedező patakból nyeri ki a vizet, amely tisztítás után innen megy a csapokhoz, majd újabb tisztítást követően vissza a patakba. Sok helyen napkollektorokat is használnak zuhanyzáshoz a víz felmelegítésére, és vannak szelektív gyűjtők is. A cél persze az, hogy minél kevesebb hulladék keletkezzen nyaralás közben is!
Ha már ott vagytok, keressetek megfelelő sátorhelyet. Praktikus, ha a kocsival az alvóhelytől nem messze álltok meg, mert ilyenkor a csomagtartó szekrényként is funkcionál. Ami ennél is fontosabb, hogy lehetőleg egy enyhébb, legalább néhány centis magaslatra állítsátok a sátrat, de semmiképpen ne domb aljára, vagy gödörbe: esőzés esetén ugyanis rögtön kiönt az ár. A cölöpöket alaposan le kell verni, ehhez nélkülözhetetlen egy jó kalapács. A ponyva rétegeit is pontosan és feszesen kell föltenni, úgy, hogy egymással ne érintkezzenek, sőt régebbi darabokat impregnálhatsz is pluszban, hogy jobban bírják a nedvességet. És bár részemről nem vernék sátrat nagy fa alá (a viharban esetleg letörő ágak vagy becsapó villám miatt), az sem baj, ha nem tűzi egész nap a fény. Erre egy sövény töve például kitűnő megoldás.

Ha több baráti család megy együtt, az az igazi!

2. Felszerelés

Az első és legfontosabb: a hálózsák. Egy jó hálózsákban még egy öregecskébb sátor alatt is viszonylag kényelmesen alhattok. Érdemes utánanézni a szaküzletek weboldalain és a túramagazinokban, milyen fajta hálózsákokat kaphattok: a választék ugyanis nagyon széles árban, minőségben, célban egyaránt. Vásárolhattok szűkebbre szabott múmia zsákot, vagy klasszikus, téglalap alakút; vehettek női- férfi- és gyerek hálózsákot, susogósat és pamutot, pehellyel béleltet és szintetikus bélésűt, nem is beszélve arról, hogy mindezekből kapható különféle hőmérsékleti tartományokra tervezett. És persze van még bivakzsák is, amit sátor nélkül is használhatunk, de ehhez már eléggé elvetemültnek kell lenni, nem az a tipikus családi nyaralás kellék. (Kivéve a nagyon vagány outdoor családokat, természetesen.)

Mindenképpen megéri alaposan tájékozódni, és SZAKÜZLETBEN, segítséget is igénybe véve választani. Jó erre rászánni a kellő pénzt is, mert a kempingezés sikere nagyrészt azon múlik, sikerül-e szárazon, kellemes melegben, pihentető alvással tölteni az éjszakát.

Ehhez nagy segítség egy jó derékalj is, alatta egy polifoammal. Megvéd a hidegtől és a göröngyöktől. Családi nyaralásra praktikus lehet a vastagabb, felfújható ágy, de nagyobb sátrakba ma már szuper tábori ágyat is lehet kapni, még kétszemélyeset is – igaz, ez nem a legolcsóbb választás (és nem is biztos, hogy a legkényelmesebb). Ezzel kapcsolatban azt javaslom, ne rendelj látatlanban, mindenképp PRÓBÁLD KI! Ez egyébként az összes kemping felszerelésre, legalább a nagyobb darabok esetében igaz: jobb, ha vásárlás előtt saját szemeddel látod, milyen a minősége, az anyaga, hogy van összerakva, mennyire strapabíró és kényelmes.
Jöhet aztán a sátor, amiből én a két hálófülkés darabok feltétlen híve vagyok. Ha kettesben megyünk, akkor tárolóként és öltözőként funkcionál az egyik fülke, míg a másikban alszunk mi. Ha gyerekekkel vagyunk, vagy viszünk nekik egy külön kis iglut, amiben kényelmesen elalhatnak (hordozható gyerekszoba, kamaszoknak különösen praktikus), vagy övék lehet a másik fülke. Legalább egy icipici magánéletet biztosít ez a megoldás, amire egyébként egy kempingben nem igazán van lehetőség – kivéve a nagyobb, telepített lakókocsik szerencsés tulajdonosait.
Ugyancsak nagyon jól fog jönni a kemping asztal és a kényelmes kempingszékek – én a nagyobb méretűre szavazok, amiben szívesen olvasgatsz vagy borozol esténként, és nem billennek úgy, mint a kinyitható sámli. Utóbbi előnye a miniasztallal együtt az, hogy útközben is bármikor kicsaphatod a sövény mellé egy rögtönzött kávézás vagy szendvicsebéd erejéig.
Nekem nagy szerelmem a tábori konyha is, most pályázok egy olyanra, amibe lehet bőven edényt pakolni, van pultja és szélvédett hely a gázfőzőnek – amire szintén szükséged lesz. Sok helyen van persze épített konyha is, de egyrészt nem mindenhol, másrészt általában foglalt – ráadásul a sajátodat te tartod tisztán és rendben, számomra ez sem utolsó szempont. Nekem az egyik legnagyobb ötletem az volt, hogy a kempingezős műanyag étkészlet mellé csomagoljam el a kisebb méretű csöpögtetőnket is, amit szintén a konyhapultra tehetsz, ha épp nem főzöl. Én ezzel tudtam egyedül is elmosogatni egy fogkrémtől habos, baciktól hemzsegő bádog vályú fölött: egyszerűen keresztbe állítottam rajta a csöpit.
A világítás szintén fontos kérdés: szükség lehet elemlámpára, hogy éjszaka is eltalálj a mosdóig, bár erre ma már a telefonok is képesek. Jól jön még a sátorlámpa, ami mellett akár olvasni is tudtok, és egy kisebb, ledes égősor a bejárat fölé lógatva – hangulatos és segíti a tájékozódást.
Csomagolásnál tartsátok szem előtt, hogy a kevesebb több: fürdőcuccon, túrafelszerelésen, megfelelő pizsamán és egy kimenős ruhán kívül nem nagyon lesz szükség másra – maradjon hely inkább a társasnak, a sportfelszerelésnek, az útinaplónak és egy jó könyvnek.

Ezen a képen rend van, esküszöm – retró felszereléssel is jó móka a kemping!

PRO TIPP: ami még jól jöhet, az a gyapjústóla: a válladra terítve este melegít, a kocsi ablakát elsötétíti, rá lehet ülni piknikezni, és még takarózni is lehet vele.

3. Étkezés

Megéri bevásárolni néhány konzervet és zacskós levest, tartós kenyeret, csokit-ropit, tartós tejet, mert ezekre bármikor szükséged lehet. Minden instant és tartós élelmiszer nagyon kempingezés barát. Ugyanakkor azért, mert sátorban alszotok, nem muszáj egészségtelenül étkeznie a családnak. Egyrészt ehettek is valahol, másrészt kempingben főzni szuper élmény lehet – bár kétség kívül körülményesebb, mint otthon.
Én egy-két összecsukható műanyag ládába szoktam elpakolni a tábori konyhát. Ebbe teszem a legszükségesebb edényeket (nagy serpenyő, lábos, salátástál, vágódeszka, nagykés, fakanál, kiszedő); a tábori étkészletet kisebb dobozokban, néhány konyharuhát, edényfogó kesztyűt, kotyogós kávéfőzőt, stb.

De ide kerülnek mindazok a dolgok, amik hozzávalóként vagy alapanyagként jól jöhetnek: paradicsomszósz, vöröslencse, só, hidegen sajtolt napraforgó olaj (főzéshez és salira is jó), tea, instant és rendes kávé, fűszerek, száraztészta, hűtést nem igénylő (növényi) tejszín és tofu (ilyet a kétbetűs drogériában kapni, hónapokig eláll), magvak, aszalványok, zabpehely… És ami még eszembe jut, ahogy otthon körülnézek.

Néhány könnyen és gyorsan, egyetlen, vagy legfeljebb két edényben elkészíthető tábori fogás: lecsó, ham and eggs, tojásrántotta, pirított tészta zöldséggel és tofuval, vöröslencse dahl, cukkini sabji, virsli, vegán bolognai spagetti, shakshuka, frissen sült hús salátával, egykezes leves, paprikás krumpli, túrázók levese, chilis bab, nasi goreng, és még folytathatnám a sort…

Vacsora főzés a táborban, az előrejelzés szerint még van egy óra a viharig.

PRO TIPP: ha a hegyekbe mentek, vigyetek egy üveg bort, és egy kis forralt bor fűszerkeveréket – hűvös estéken igazi élmény.

4. Programok

Ha kemping, akkor túrázás – e kettő számomra elválaszthatatlan. Érdemes tájékozódni a környéken elérhető gyalog-, kerékpár és vízitúra útvonalakról, azok nehézségéről, a bérelhető eszközökről. Egy jó túracipő vagy bakancs kulcsfontosságú, de az is lényeges, hogy ne ott akard betörni. Jól jöhet még térkép, iránytű vagy tájoló, ha tudod használni – és a témába vágó telefonos alkalmazások.
Szintén okos ötlet utána nézni, hol lehet fürödni, van-e kiépített strand, vagy természetes tó a közelben; ha tengerre mentek, milyen a part?
És persze legyen néhány program esős napokra is: társas, múzeum, vagy egy jó kis vár.

A cikk szerzője örül, hogy ilyen magasra feltekert.

PRO TIPP: Töltsétek le a Stellarium nevű ingyenes alkalmazást, amellyel éjszakánként a csillagos eget nézegethetitek “élőben”: beállítható rajta a megfigyelés helyszíne, a pontos idő, és giroszkópos telefonnal még forgatható is az égbolt nézete. Jó csillagkép vadászatot! A Google Sky is hasonló funkciókkal bír.

5. Kihívások

Nos, hát ezek vannak szép számmal – éppen ezért a táborozást kifejezetten rugalmas és kalandvágyó szülőknek ajánlanám, még kettesben is. Bármilyen drága és szép felszerelésed van, tény az összkomfort és a személyes tér hiánya. Még csókot lopni is nehéz úgy, hogy ne lássa senki, a reggeli jógagyakorlataid pedig mindenképp tekintetek kereszttüzében végzed. Vacsorakor az összes készülő étel illata a levegőben száll, éjszaka pedig remekül hallhatod a szomszédból a horkolást (is). A Nap általában korábban kel, mint ahogyan te szeretnél (bár ma már csodás sötétített, hűvösebb belső terű sátrakat is kapni), de ha ő nem, hát majd a kisbaba hárommal arrébb. Vagy a kutyák. Személyes kedvencem a pékségbe érkező, cserére érett gázpalackok le- és felpakolása az utánfutóra, hajnali ötkor, békésen szuszogó énemtől alig egy kerítésnyire… Mi van még?
Meleg. Általában tíz után már elviselhetetlenül, legalábbis a sátorponyva alatt. De ha az nincs, akkor tudjátok, mi van? Hideg.

Aludtam már 5 fok alatti hőmérsékletben nyári zsákban, mert azt mondták, hogy 15 lesz, én pedig elhittem (és milyen jól jött a fent említett tibeti jaksál!). És az eső, az olyan, hogy hidegben, vagy melegben is tud esni, sőt az ég is dörögni, és villámlani (egyszer 20 méterre tőlünk csapott be egy villám éjjel a Garda-tónál).

Aztán jöhet még a medve (azzal szerencsére nem találkoztunk, de komolyan azt hittük, a nyomunkban van). Hallhatsz éjjel mindenhonnét gyanús hangokat, és a sátorlaphoz súrlódó kismadár is rád hozhatja a frászt hajnalban. A szúnyogokkal és kullancsokkal pedig fokozottan kell vigyázni.
Ezek után már huszadrangú kérdés, hány fokban kell kitépned a zuhanyzóig, és van-e meleg víz egyáltalán – vagy, hogy mennyire kulturált a mosdó.

PRO TIPP: legyen nálad masszázsolaj! Egy fárasztó nap után a naptól égő bőrnek vagy a a túrázástól fáradt tagoknak is nagyon jót tesz. Amikor gyerekekkel túráztunk, az esti lazulás mellé kaptak egy kis olajos talpmasszázst is, és hálásak voltak érte. Kamaszok magukat kenik, nyilván fintorogva, de boldogan – anya és apa pedig legalább egy kicsit élvezhetik egymás társaságát végre vállnyomkodás közben.

Ha gyerekkel mész, különösen kicsikkel, a cuccaid száma exponenciálisan nő, és hajkurászhatod őket naphosszat, hogy el ne bóklásszanak. (Babával, totyogóval őszintén be nem vállaltam volna, ennél én sokkal kényelmesebb vagyok.)
És mégis: szerintem nincs is ennél királyabb, vagányabb, kalandosabb élmény, ráadásul párterápiaként és családi csapatépítőként is nagyon megállja a helyét a kempingezés. Ha kellően felkészült vagy, és terepszemlét is tartasz érkezéskor, már a másodikra napra kialakulhat a rutin, és az a kis tábori fegyelem, amit még a gyerekek is bírni, mi több, élvezni szoktak – s ami alapja lehet a sok vidámságnak. Érezzétek jól magatokat kinn a természetben is – legyetek bátrak, táborozásra fel!

Csillag Enikő

További írások a szerzőtől: https://magikusno.wordpress.com/blog-2/
Facebook: https://www.facebook.com/magikusnoutja
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UChR9wCpkH_hwlAbWzDRTucQ

banner

Photo by: pixabay.com; Csillag Enikő