Elkezdődött az óvoda és az iskola, hamarosan jönnek a nyirkos, hűvös napok, ami melegágya a légúti megbetegedéseknek. Itt az ideje gondoskodni a gyerkőcök és saját magunk egészségéről! Szerencsére jó néhány gyógynövény lehet ebben segítségünkre.

Kasvirág, az igazi Jolly Joker

A gyógyászatban a kasvirág két fatáját alkalmazzák, a keskenylevelű (Echinacea angustifolia) és a bíbor kasvirágot (Echinacea purpurea). Tavasszal és ősszel virágzó hajtását és gyökerét gyűjtik.

Keskenylevelű kasvirág (Echinacea angustifolia)

Echinakozidokat, poliszacharidokat, alkilamidokat, poliacetiléneket és illóolajat tartalmaznak. Ezek a nem specifikus immunvédekezést erősítik (növelik a falósejtek számát), valamint gyulladásgátló, fertőtlenítő hatásúak. A gyógyászatban elsősorban vírusfertőzések, megfázások, húgyúti fertőzések megelőzésére alkalmazzák a kasvirágot.

Mivel borzasztóan keserű, általában csak készítmények formájában, ízesítve (tinktúra, kapszula) alkalmazzák. Ilyen például a cseresznyés Health Aid Children’s Echinacea csepp. Természetesen van, aki bevállalja a tea fogyasztását is…

Fontos tunivalók:

  • Hat hetes kúra alkalmazása ajánlott. Gyerekek is fogyaszthatják a készítményeken feltüntetett korhatártól.
  • Érdemes az óvoda és iskolakezdés előtt legalább egy héttel elkezdeni a szedését.
  • Csak akkor alkalmazható, ha kizárható az őszirózsafélék allergiája!
  • Autoimmun betegséggel élőknek és immunszupresszánst szedőknek is tilos a fogyasztása!
  • Terhesség és szoptatás idején ellenjavallt!

Fokhagyma, az egészség őre

A fokhagyma alliint, kéntartalmú peptideket, B1- és C-vitamint, valamint flavonoidokat is tartalmaz. Bizonyított antioxidáns, antibakteriális, antimikotikus és antivirális hatású. A fokhagyma szöveti sérülésekor (aprítás, szétnyomás) az alliin átalakul allicinné, és ez az utóbbi vegyület rendelkezik antimikróbás hatással.

A torok baktériumflórájának alkotói közé tartozik a streptococcus és a staphylococcus. Ezek a baktérium törzsek okozzák a felső légúti megbetegedések nagy hányadát. Ha felborul az egyensúly egy meghűlés vagy vírusfertőzés miatt, elszaporodnak a nyálkahártyán. Ez okozza a gyulladást, a váladékképződést és a lázat. Az allicin meggátolja a fent említett baktériumok szaporodását, így nem tud tovább terjedni a fertőzés. Külön jó pontot érdemel, hogy még a penicillin rezisztens baktériumok ellen is sikeresen használható.

Mézes fokhagyma az egészséges légutakért:
  • 1dl mézbe darabolj bele 3-4 gerezd fokhagymát!
  • Hagyd állni egy napig egy zárható befőttes üvegben!
  • Napi 3x egy evőkanállal egyél a fokhagymás mézből étkezések után!

Általában elég 3-4 nap kezelés és már érezni lehet a javulást!

Fontos tudnivalók:

  • Fokhagymát csak akkor szabad fogyasztani, ha kizárható az amarilliszfélék allergiája!
  • Terhesség és szoptatás alatt is biztonsággal alkalmazható!

Kakukkfű, a fertőtlenítő mester

A kakukkfű (Thymus vulgaris) virágzó hajtásai illóolajokat, cseranyagot, gyantát, szaponinokat és flavonoidokat tartalmaznak. Főbb illóolajai a timol és a karvakol, antimikrobás hatású (fertőtlenítő). A flavonoidok és a cseranyag gyulladáscsökkentők, a szaponinok pedig köptetők. Kiválóan kitakarítja a légutakat és gátolja a gyulladást kiváltó baktériumok szaporodását. Így elkerülhető a „közösségi takonykór” megjelenése a kicsinél.

Kakukkfű
Kakukkfüves fürdő a gyerekek tiszta légzéséért:
  • 2 evőkanál szárított kakukkfüvet (virágos hajtást) önts le 2 dl forró vízzel!
  • Hagyd állni 15 percig lefedve, majd szűrd le!
  • Öntsd a gyerkőc fürdővizéhez (kb. 5l vízhez)!
  • Ezt a fürdőt akár hónapokig lehet alkalmazni 3 éves kortól.

Fontos tudnivalók:

  • Kakukkfüvet csak akkor szabad használni, ha kizárható az árvacsalánfélék allergiája! Ide tartozik például még a levendula, citromfű, rozmaring, mezei zsálya, majoránna stb.
  • Belsőleg gyermekek nem alkalmazhatják 12 éves korig!
  • Kismamáknak tilos fogyasztani!

Fenyőrügy, az erdő kincse

A lucfenyő (Picea abies) vagy az erdei fenyő (Pinus sylvestris) zsenge ágvégei, azaz rügyei nagy mennyiségű illóolajat tartalmaz, amelyben alfa- és béta-pinén, karén,  limonén és kámfor van jelen.  Erős fertőtlenítő, immunerősítő és vértisztító hatása van.

Fenyőrügyszirup a gördülékeny hétköznapokért:

Bioboltban is be tudod szerezni. Általában vegyesen luc- és erdeifenyőből készült termékek vannak kereskedelemben. Ha viszont vállalkozó szellemű vagy, házilag is el tudod készíteni. Én minden tavasszal saját kezűleg gyártom a szirupot.

Fenyőrügyszirup

Így készítsd!

Szerezz be egy fél literes műanyag kupakos (Fontos!) befőttes üveget! Márciusban szedj annyi fenyő rügyet, amennyi pont színültig belefér az üvegbe! Mosd át hideg folyó csapvízzel, majd terítsd ki egy száraz konyharuhára, vagy papírtörlőre! Egy óra alatt a felesleges víz lecsöpög a rügyekről.

Töltsd fel a rüggyel az üveget! Majd öntsd nyakon az egészet annyi cukorral, hogy teljesen ellepje a rügyeket! Tedd sötét, száraz és szoba-hőmérsékletű helyre!

Egy hét múlva nézz rá! Ekkor mára cukor nagy része szirupos lesz. Keverd meg, majd rakd vissza pihenni! Egy hét múlva ismételten vedd elő! Ha minden igaz, már teljesen elsziruposodott az összes cukor. Ha mégsem, egy kis vízzel rásegíthetsz! Emeld ki a szinte teljesen kifakult rügyeket!

A tiszta fenyőrügy szirupot hűtőben tárold!

Így fogyaszd!

Reggelente evés előtt egy teáskanál szirupot fogyasszatok 3 héten keresztül kúraszerűen!

Gyerekeknek 3 éves kortól naponta egy kávéskanálnyi adható!

Fontos tudnivaló:

Lucfenyőt és erdei fenyőt csak akkor szabad használni, ha kizárható a fenyőfélék allergiája!

herbclinic

Kiemelt kép: Fotó: Yan Krukov . Fotók: floweringseeds.com.au, judiliciousandnutritious.com, erthwoodandfire.com, growforagecookferment.com