Egyre több kutatás foglalkozik azzal, mi történik a nők agyában azáltal, hogy anyává válnak. A negatív felhangú „kismama agy” helyett nézzük inkább, hogyan támogat bennünket a baby brain! Mi segíti, hogy képesek legyünk megérteni egy olyan kis lény jelzéseit, aki még nem rendelkezik a verbalitás képességével? Hogyan hangolja át az agyat az oxitocin szülés után és miért jó ez nekünk?
Az anyák könnyebben tanulnak?
Két fontos területről érdemes tudni a baby brainnel kapcsolatban, ez pedig a tanulás és a szeretet. Egy baba születésével ugyanis a tanulásra és a szeretetre való képességünk is megnő.
Tudjuk, hogy bizonyos életszakaszokban megnövekszik a neuroplaszticitás, ami az agyunknak azt a képességét jelenti, hogy képes a változásra és nyitott a tanulásra. Ilyen például a kisgyerekkor, a kamaszkor és bizony ide tartozik az anyává válás időszaka is. Szokták egy második pubertásnak nevezni ezt az életállomást, hiszen ahhoz hasonlóan, ahogy a kamaszokat az agyuk és a testük arra készíti fel, hogy képesek legyenek megfelelni a felnőttkor kihívásainak; a változások, amelyek egy várandós és postpartumban lévő anyában végbemennek, az anyasággal együttjáró kötelezettségekre készítik fel a nőket.
Ahogy a kamaszokat is sokkal jobban támogatja, ha megértjük, mi zajlik bennük, milyen fontos életállomáson mennek keresztül és nem szólogatunk be nekik azért, amiben éppen vannak, úgy a kismamáknak és a fiatal anyáknak is erre lenne szükségük a gyakori lesajnáló „dolgoznak benne a hormonok” beszólások helyett. Jó tudni róla, hogy a bennünk zajló változások támogatják az új készségek elsajátítását, hiszen valóban olyan dolgokat kell megoldanunk hirtelen, amire a korábbi életünkben nem volt szükség.
Intuitív tanulás szülés után
Másfajta tanulásra és másfajta tudás elsajátítására van azonban szülés után ráhangolva az agyunk, mint amiért a munkahelyünkön jutalmazva voltunk vagy amit úgy általában értékes tudásnak szoktunk tartani. A természet azért gondoskodik ezekről a változásokról, hogy képesek legyünk egy tehetetlen, önmagát szavakkal még kifejezni nem képes kis embert életben tartani. Ehhez pedig arra van szükség, hogy a racionalitást félretéve hagyjuk magunkat benne lenni a jelenben, átadni magunkat a kapcsolódásnak és figyelni az apró rezdülésekre. A táblázatok, statisztikák az elfogyasztott tej mennyiségéről, a napi súlygyarapodásról, a mellen töltött időről nem támogatják ezt a folyamatot. Nem érdemes ostorozni magunkat, ha a védőnő kérdésére, hogy előző nap hányszor evett, aludt a baba, hirtelen nem tudunk válaszolni vagy éppen úgy érezzük, hogy egy nyomtatvány kitöltése meghaladja a szellemi képességeinket. Sokkal inkább egy intuíciókra hagyatkozó tanulási folyamatra és nem racionális gondolkodásra, a lexikális tudás elsajátításra vagyunk ekkor „beprogramozva”.
Az oxitocin hormon szeretetre hangolja az agyat
A baby brain másik velejárója a megnövekedett oxitocin termelés, egyúttal a megnövekedett fogékonyság az oxitocinra, ami „még több szeretetre hangolja” az agyat. Ez felelős azért, hogy az érzelmi skálánk mindkét tartományban megnő; ez biztosítja, többek között, hogy szerelembe essünk a babánkkal, hogy jobban bírjuk a monotonitást, hogy jobban bele tudjunk lazulni a pillanatba, hogy jobban befelé tudjunk figyelni és hogy empatikusabbá váljunk.
Ezért fontos az anyát és a babát, sőt lehetőség szerint az egész új családot, amennyire csak lehet, az első időkben ebben a pihe puha „oxitocin buborékban” tartsuk. Ez ellen hat mindenféle stressz, így az éhség, a hideg, a tornyosuló (háztartási) feladatok, a kialvatlanság, bármilyen trauma, a túl sok inger vagy épp a teljes elszigeteltség, a túl sok szabály (pl. napirendhez való merev ragaszkodás). Támogatja viszont az oxitocin termelését minden, ami megnyugvást és örömet okoz az anyának. Ezért fontos a támogatói háló, hogy mindezt biztosítani tudja az anya számára.
A természet tökéletesen készíti fel a testünket az anyai szerepre, önostorozás helyett tehát szerethetjük inkább a megváltozott agyunkat, hiszen a baby brain az új élethelyzetünk egyik fő támogatója.
Kép: Kindel Media fotója a Pexels oldaláról